Projekt współpracy na rok 2014
Na terenie każdej Lokalnej Grupy Rybackiej zostanie stworzone ekomuzeum oraz wdrożony mobilny system informacji turystycznej.
Na obszarze działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Dorzecze Soły i Wieprzówki” zostanie stworzone jedno ekomuzeum, które będzie skupiało obiekty oraz miejsca z pięciu gmin członkowskich: Gmina Brzeszcze, Gmina Kęty, Gmina Oświęcim, Gmina Porąbka, Gmina Wieprz.
Ekomuzeum
Ekomuzeum to sieć rozproszonych w terenie obiektów, które tworzą „żywą” kolekcję, obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców.
Istotę ekomuzeów stanowi kolekcja obiektów i miejsc, które decydują o jego charakterze i atrakcyjności, czyli zespół atrakcji rozproszonych w terenie, tj. kościoły, zamki, dworki, kapliczki, charakterystyczna zabudowa, stanowiska miejscowej flory i fauny, punkty widokowe, zjawiska geologiczne oraz wiele innych, w zależności od tego czym może się poszczycić dany obszar. Warunkiem włączenia tych atrakcji do sieci ekomuzelanej jest ich dostępność.
Wyjątkowy charakter regionu jest prezentowany w ekomuzeum jako wypadkowa warunków naturalnych i działalności ludzi, historycznej i współczesnej. Ekomuzeum eksponuje autentyczność miejsca poprzez prezentację zasobów przyrodniczo – kulturowych i działalność mieszkańców, w połączeniu z promocją, edukacją i rozwojem regionu, stwarzając możliwość integrowania ludzi i inicjatyw. Ekomuzeum jest przedsięwzięciem tworzonym oddolnie, w oparciu o lokalną mądrość i organiczną znajomość regionu czerpiącym z miejscowej historii i tradycji zaprezentowanej w sposób żywy i interesujący, godzącym wymogi ochrony dziedzictwa z potrzebami ekonomicznymi mieszkańców.
Etymologicznie termin „ekomuzeum” pochodzi od dwóch greckich słów: oikos, które oznacza „dom” w sensie symbolicznym, rozumiany jako środowisko, a odpowiadający dzisiejszemu pojęciu „mała ojczyzna”, oraz museion, rozumiane jako zbiór rzeczy, kolekcja (od obiektów zainteresowania nauki czy historii cywilizacji). Ich połączenie oznacza wiec zbiór rzeczy materialnych i niematerialnych związanych z miejscem pochodzenia i życia określonej grupy ludzi, czyli muzeum „małej ojczyzny”.
Idea ekomuzeum powstała w połowie XX w., kiedy to okazało się, że dziewiętnastowieczne w swoim charakterze muzeum przestało w zadowalający sposób spełniać swoje funkcje i oddalać się od społeczeństwa. Współcześnie zarysowuje się wyraźna potrzeba nowatorskiego sposobu prezentowania bogactwa przyrodniczego i kulturowego w sposób żywy, uwzględniający teraźniejszość oraz ludzi. Tak powstała koncepcja ekomuzeum jako nowa, alternatywna propozycja tworzenia „żywych”, kompleksowych ekspozycji, prezentowanych przy zastosowaniu niekonwencjonalnych metod. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi również mobilny system informacji turystycznej dla ekomuzeum, który stanowi połączenie informacji zwykle dostępnych w tradycyjnych drukowanych przewodnikach, katalogach oraz mapach, ale w sposób umożliwiający wykorzystanie nowych technologii: geolokalizację GPS, łatwe wyszukiwanie obiektów, aktualizacja informacji online, poręczność.
Cele tworzenia ekomuzeów:
- ochrona zasobów naturalnych i kulturowych;
- odkrywanie i inwentaryzacja miejscowego dziedzictwa,
- zaangażowanie lokalnej społeczności i wzmacnianie lokalnej tożsamości,
- rozwój lokalnej turystyki,
- promocja lokalnych wytworów.
Aby pełnić zakładane funkcje, ekomuzeum musi zawierać w swojej strukturze piec podstawowych elementów:
1. Każde ekomuzeum musi posiadać ośrodek, odpowiedzialny za koordynacje, rozwój, promocję, budowanie produktu turystycznego, a także prowadzenie działalności wydawniczej, dokumentacyjnej i informacyjnej.
2. Istotę ekomuzeum stanowi kolekcja obiektów i miejsc, które decydują o jego charakterze i atrakcyjności, czyli zespół atrakcji rozproszonych w terenie. Do tej grupy zaliczają sie kościoły, zamki, dworki, kapliczki, charakterystyczna zabudowa, stanowiska miejscowej flory i fauny, punkty widokowe, zjawiska geologiczne i wiele innych, w zależności od tego, czym może sie poszczycić dany obszar.
3. Ponieważ, zgodnie z definicja, ekomuzeum promuje „żywą” prezentacje dziedzictwa, niezmiernie ważnym elementem są interaktywne warsztaty i pokazy, w czasie których miejscowi rzemieślnicy i twórcy demonstrują proces produkcyjny i twórczy.
4. Ponieważ poszczególne obiekty znajdują sie niekiedy w znacznym oddaleniu od siebie, dla zapewnienia sprawnej komunikacji miedzy nimi tworzy sie sieć oznakowanych ścieżek i szlaków. Ekomuzea promują niezmotoryzowane formy transportu, w związku z czym preferowane są trasy piesze, rowerowe, konne, kajakowe i in.
5. Dla uatrakcyjnienia oferty ekomuzeum, ale także w celu zapoznania turystów na żywo z lokalnymi zwyczajami i tradycjami, organizowane są cykliczne i okazjonalne imprezy. Często tworzy sie kalendarz imprez, aby zainteresowani mogli zaplanować wizytę podczas interesującego ich wydarzenia.
Mobilny system informacji turystycznej dla ekomuzeum
Sposób działania aplikacji:
Aplikacja obejmuje swym zasięgiem teren objęty obszarem ekomuzeum. Miejsca z nim związane oraz inne atrakcje turystyczne będą oznaczone na mapie odpowiednimi ikonami. Obiekty te listują się odpowiednio od odległości względem użytkownika, którego pozycja zlokalizowana jest dzięki modułowi GPS telefonu. Równocześnie aplikacja może posiadać moduł „trasy”, w ramach którego wyświetlane są ciekawe trasy oraz szlaki z terenu ekomuzeum. Aplikacja działa również w trybie offline. Jedynie aktualizacje są ściągane w trybie online, a także online odbywa się dociąganie dalszych niepobranych wcześniej fragmentów mapy.
Aplikacja zawiera:
- mapę OSM wykorzystująca GPS,
- przewodnik po ciekawych miejscach w regionie w obrębie ekomuzeum,
- funkcję „trasy” (do 10 tras).
Podstawowym założeniem projektu jest działanie systemu „tu i teraz”, który pozwala użytkownikowi odnalezienie interesującej go atrakcji regionu w danej chwili i w danym miejscu.
Na mapie znajduje się ikonka przedstawiająca „ludzika” – lokalizacja użytkownika zgodnie z GPS. Można również ręcznie przesunąć ikonkę i tym samym wirtualnie zmienić miejsce pobytu, by wyszukać atrakcje w innej okolicy. Aplikacja pokazuje obiekty związane z ekomuzeum położone najbliżej użytkownika. Są one segregowane według odległości od użytkownika. Najbliższe pojawiają się na górze listy, kolejnych szuka się w dalszej jej części.
Dla każdej z LGR zostaną wdrożone:
- dwa systemy (Android oraz IOS) od 50 do 100 obiektów należących do ekomuzeum,
- strona mobilna,
- moduł „Trasy” (do 10 tras).