Strona główna
» Współpraca międzyregionalna i międzynarodowa
» Projekt współpracy na rok 2012
» Wizyta studyjna w Bawarii
19.06.2012
Wizyta studyjna w Bawarii
Funkcji LIDERA wyjazdu podjęło się Stowarzyszenie LGR „Żabi Kraj”. „Dorzecze Soły i Wieprzówki” jako PARTNER wydelegowało do udziału pięciu członków.
Czterodniowy pobyt (11.06.2012 – 15.06.2012) obfitował w bogatą ofertę spotkań i wizyt o zróżnicowanym charakterze i przyczynił się do osiągnięcia wielu celów.
Czterodniowy pobyt (11.06.2012 – 15.06.2012) obfitował w bogatą ofertę spotkań i wizyt o zróżnicowanym charakterze i przyczynił się do osiągnięcia wielu celów.
W pierwszym roboczym dniu wizyty uczestnicy spotkali się z przedstawicielami Lokalnej Grupy Rybackiej dystryktu Tirschenreuth – północna Bawaria, krainy 4000 stawów. Jej przedstawiciel zapoznał polską grupę z obszarem działania, historią powstania, wytyczonymi celami i osiąganymi efektami. Jak podkreślił Grupa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania karpiem i jego konsumpcji mi.in. poprzez promocję. Znaczącym osiągnięciem Grupy było utworzenie we współpracy z władzami lokalnymi Muzeum Rybactwa w Tirschenreuth, którego zwiedzenie przewidziano w programie wizyty. Z kolei planowana tuż obok Muzeum atrakcja – największe w okolicy akwarium okazała się projektem nietrafionym.
Najwięcej czasu poświęcono na wizje lokalne gospodarstw rybackich stawowych z przeważającą hodowlą karpia. Ta tradycyjna forma produkcji karpia przybiera w Niemczech formę gospodarki ekstensywnej. Ponieważ większość uczestników wizyty stanowili praktykujący rybacy, na bieżąco porównywali warunki prowadzenia hodowli ryb z własną praktyką. Jak można było tego doświadczyć rybacy bawarscy dywersyfikują swoją działalność, zwłaszcza łącząc ją z agroturystyką, sprzedażą bezpośrednią. '
Spore zainteresowanie wzbudziła hodowla pstrąga i troci oraz ich przetwórstwo. Niestety ze względów sanitarnych przetwórnię można było obejrzeć tylko z zewnątrz przez otwartą bramę garażową. Natomiast właściciel udzielił ciekawych informacji na ten temat, charakteryzując technologię i pracę maszyny filetującej.
Na Bawarskim szlaku karpia”, oznakowanym dorodnymi karpiami znajduje się też wątek historyczny – opactwo cysterskie w Waldsassen – prekursorzy gospodarki rybackiej oraz współczesny – Fantastyczna ścieżka karpia w Kemnath. Również te miejsca znalazły się w programie wizyty.
Warto też podkreślić, że podobnie jak w Polsce w Niemczech obszary stawów tworzą strefy obszarów chronionych.
„Bawarski szlak karpia” sprawia, że tereny północnej Bawarii poprzez promocję karpia eksponują swe walory turystyczne, a spożycie karpia wzrasta. Inne niż wymienione wcześniej wizytowane miejscowości na „Bawarskim szlaku karpia” to Ploßberg, Kornthan, Muckenthal, Schönficht, obszary stawowe Waldnaabane.
- Współpraca międzyregionalna i międzynarodowa – zainaugurowana
- „ŚWIĘTO PSTRĄGA GÓRSKIEGO” w Jaworzu
- Szkolenie „Staw i gospodarstwo rybackie w praktyce: wiedza rybacka dla początkujących”
- Dorzecze Soły i Wieprzówki na Targach "W Stronę Słońca" w Opolu
- LGR Dorzecze Soły i Wieprzówki z wizytą u rybaków na Węgrzech
- XII Święto Karpia w Kaniowie
- Międzyregionalne Zawody Wędkarskie w Natura 2000 w Rajsku
- Dni Rybactwa w Skoczowie juz za nami
- Szkolenie „Ewaluacja, monitoring i zarządzanie projektem”
- Święto Rybaka w Podolszu
- SZLAK KARPIA
- Szkolenie w Turawie
- SZLAK KARPIA: Karp to smaczna ryba – warto pozostawać na jego szlaku!